Kulturna dediščina v Mirni Peči - pritrkavanje

Prvošolci so v sklopu šolskega projekta Kulturna dediščina v Mirni Peči raziskovali pritrkavanje oz. igranje na cerkvene zvonove. V Mirni Peči mu pravijo tudi klenkanje. Dejavnost so najprej raziskovali v šoli s pomočjo učiteljic in pripovedovanj ljudi, ki so se ali se še ukvarjajo s to dejavnostjo.

V petek, 9. 11. 2018, so se odpravili na Golobinjek k podružnični cerkvi svete Uršule. Ogledali so si njeno zunanjost in notranjost. Najbolj jih je navdušila freska svetega Urbana, ki obiskovalce s pogledom spremlja v vseh delih preddverja. Veliko pozornosti so namenili tudi več sto let stari razpadajoči stavbi - mežnariji, ki stoji ob cerkvi in jo narisali.

K cerkvi sta prišla dva pritrkovalca, ki se v Mirni Peči še aktivno ukvarjata s to dejavnostjo. Učencem sta pripravila pravi koncert in jim na zvonove zaigrala nekaj znanih pritrkovalskih melodij. Tudi učenci so se povzpeli v zvonik in se pod njunim vodstvom preizkusili v klenkanju na tri zvonove. Ugotovili so, da je pritrkavanje s kembljem v zvoniku veliko zahtevnejše kot igranje s palčkami v učilnici ter da je pomembno, da si svoj sluh vsi prisotni v zvoniku zaščitijo z naglušniki. Občudovali so razgled iz zvonika in se strinjali, da morajo biti pritrkovalci tudi zelo pogumni, da se povzpenjajo v tako visoke zvonike.

Izkoristili so lepo okolico cerkve in se razgibali z raznimi igrami.

Vabljeni k ogledu fotografij v galeriji.

prvošolci z učiteljicami

zvonenje 1